Kada ste devetnaestogodištnjak i završavate poslednji razred srednje škole vaša najveća preokupacija, da ne kažem briga, je - "š
ta upisati?" ili možda ipak "š
ta dalje?" . Oni koji imaju mogućnost da se dalje školuju često budu u velikoj dilemi da li da upišu ono što zaista vole i ono što ih zanima
ili ono što bi im pružilo lakše zaposlenje i bolje plate jednog dana. Ja sam bila jedna od tih srednjoškolaca sa dilemom.
Pročitala sam, pre otprilike godinu dana, članak o tome kako je najveći problem u našoj zemlji Srbiji to što se ljudi školuju za zanimanja koja kod nas nisu zastupljena, pa je zato ovoliki procenat nezaposlenosti. Bravo za savete i izjave naših brižnih političara. Dakle, ako niste znali sada znajte da treba da se školujete shodno potrebama zemlje u kojoj živite. Kao da nam kažu- "Budite istovetni, klonirani roboti za reprodukovanje dobara potrebnih vašoj zemlji". S druge strane možemo svakodnevno čuti uspešne ljude koji nam poručuju, što preko televizije, što preko novina, kako treba da sledimo svoje snove, budemo uporni i vredni, da verujemo u sebe i da ce nam se sasvim sigurno isplatiti.
I sada dolazimo do onog čuvenog- BITI IL' NE BITI? Treba doneti pravu odluku. Pronaći je u moru pogrešnih. Razumem i te savete političara i stručnjaka jer oni to govore da bi smanjili procenat nezaposlenosti. Niko od nas ne želi da, eto, upiše željeni fakultet i provede nekoliko godina završavajući ga, a da posle nema posao i zavisi od roditelja, ili tako nešto. A opet, teško je ceo život prvo studirati, pa zatim i raditi nešto što te ne zanima.
Ja sam taj problem oko odabira fakulteta rešila tako što sam našla zlatnu sredinu. S obzirom na to da sam ljubitelj društvenih nauka, a opet vrlo ambiciozna, izabrala sam Ekonomski fakultet. Kada sam počela da spremam prijemni, a počela sam na vreme (što bih svima preporučila) ispostavilo se da mi se ekonomija jako dopada. Izabrala sam da polažem upravo osnove ekonomije jer sam želela da vidim da li sam napravila dobar izbor, budući da sam završila gimnaziju. Ispostavilo se da jesam. Super urađen prijemni izgleda kao ok početak. E sad, da li će se u mojoj zemlji naći mesta za još jednog ekonomistu, videćemo!
To be or not to be?
When you are 19 year old and you're finishing last grade of your highschool your greatest preoccupation, not to say botheration, is "what to study?" or should I better say "and now what?" . Those with possibility to study on University are in dilema whether to study what they like or what will provide better employment and higher salary in the future. I was one of students with dilema.
I read, about year ago, article about problems with unemployment in my country. Something about people studing for jobs that are not present in our country. Great. So, if you didn't know, now you should know that you should study what is necessary to your country, not what you like. It's like they are saying to us to be the same, cloned robots used in its country purposes. In the other hand, we can see and hear succesful people telling us everyday that we should follow our dreams, believe in ourselves, be hardworking and that it will worthwhile, for sure.
And now it comes- To be or not to be? We should make the right decision. To choose the right one when there are hundreds of wrong decisions. I understand the advices in articles, experts are concerned about level of unemployment in my country. No one of us whants to spend years studing something and then to be unable to find a job or to depends on someone. But still, it's hard to spend life in learning and then working something you don't like.
So I solved my problem with choosing something in between. As I'm really ambicious and social sciences type I selected Economy. I was lucky because I liked economy, when I started preparing for entrance exam. I think I chose well. Now there is just question if there is going to be job for one more economist in my country.. We will see!